Pozdrowienia z Gniezna

Gniezno ? pomyśleć, że tu wszystko się zaczęło!. Warto wpaść nawet z krótką wizytą do dawnej stolicy Polski. Dla turystów nie zabraknie atrakcji i miejsc do zwiedzenia, a dla oszczędnych jest to dobry pomysł na tanie wakacje.

Zgodnie z legendą rodowód miasta związany jest z trójką braci: Lechem, Czechem i Rusem. Pierwszy z nich podczas wędrówki ze swoją rodziną trafił na urodzajne i niezwykle piękne miejsce. ,,Zbudujmy tu gniazdo?, miał powiedzieć legendarny przywódca Lechitów. Z czasem,,gniazdo? zostało Gnieznem ? pierwszą stolicą Polski, a od 1000 roku także Arcybiskupstwem i Metropolią Kościelną. Co ciekawe, dawna stolicę, tak samo jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Niestety, w 1331 roku miasto zajęli Krzyżacy. Splądrowali i zniszczyli niemal wszystko. Odbudowę i powrót do dawnej świetności Gniezno zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który przyczynił się także do rozwoju gospodarczego regionu. Dalszych znaczących zmian w układzie ulic i Rynku dokonano dopiero po pożarze z 1819 roku.

Dziś miasto intensywnie się rozwija. Renowacja zabytków i modernizacja połączeń autobusowych oraz kolejowych uczyniła z Gniezna turystyczną perełkę, która kusi zwiedzających pomnikami historii i zapowiedzią licznych atrakcji. Warto tu przyjechać choćby po to, by zobaczyć zabytkową Katedrę i słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha.

Aby ułatwić turystą zwiedzanie, w Gnieźnie działają trzy punkty informacyjne. W każdym z nich istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Osoby z zasobniejszym portfelem mogą wynająć nocleg w jednym z licznych hoteli. Są one przeważnie trzy lub czterogwiazdkowe. Dla lubiących tanie wakacje polecane jest wynajęcie miejsca w Szkolnym Młodzieżowym Schronisku działającym obok Gimnazjum numer 2. Przez Gniezno przebiega kilka szlaków turystyczne: Szlak Piastowski, Szlak Romański, Wielkopolska Droga św. Jakuba oraz kilka szlaków do pieszych wędrówek: żółty, niebieski, czerwony oraz Szlak Lednicki.

W mieście znajdują się dwa muzea: Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To pierwsze jest otwarte od wtorku do piątku, w sezonie, w godzinach od 9 do 18, poza sezonem od 9 do 17. W niedzielę jest wstęp wolny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 7. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest czynne w sezonie, od poniedziałku do soboty w godz. 9 ? 17, a w niedzielę od 9 do 16. Po sezonie można go zwiedzać w godz. Od 9 do 16, od wtorku do soboty. Bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 4 złote.